E-Posta ile Büyük Dosya Transferi Yapmak

E-posta sistemleri günümüzde elektronik haberleşmenin en önemli öğelerinden biri. Normal postanın yerini tam anlamıyla alan e-posta sistemi 1970’lerde kurulurken işin bu kadar büyüyebileceğini kimse düşünmüyordu.

İlk e-posta sistemi 1973’te ARPANET adıyla anılan askeri bir ağ üzerinde kullanılmaya başlandı. Ve ARPANET’in bugünkü İnternet’i şekillendirmesiyle e-posta sistemi internete transfer oldu.

1970’lerdeki e-posta sisteminin altyapısı düz bir metinin iki nokta arasında transferini sağlayan basit bir haberleşme sistemiydi. Ve genişletilmeye çok da uygun bir altyapısı yoktu.

Daha sonraları dosya ekleri de e-posta sistemine eklendi fakat teknik bir çok problemi de beraberinde getirdi. Teknik sıkıntılar nedeniyle dosya gönderimi e-posta ile çok büyük bir sorun haline geldi. Günümüzde GB’larla ölçtüğümüz dosyaların olduğu bir ortamda e-posta ile gönderilebilecek dosya boyutu en fazla 50-60 Mb olabiliyor, çoğu firma ise 10Mb limit veriyor.

Çoğu ücretsiz e-posta sağlayıcısında ise 30-40 mb civarında bir limit sözkonusu.

Tabi bu limitler teknik olarak konulan limitler. Çoğu kullanıcı bağlantı kalitesine paralel olarak küçük bir dosyada bile problem yaşayabiliyorlar.

Bu nedenle günümüzde dosya paylaşım sistemleri giderek önem kazanıyor.

Bu konuda onlarca web sitesi mevcut. En yaygın kullanılanlardan biri de Dropbox adındaki servis.

Dropbox’ı kullanmak için üye olmak gerekiyor. Üye olduktan son kullandığınız bilgisayar ve taşınabilir cihazlara bir yazılım kurmanız halinde dosyalarınıza direkt olarak bilgisayarınızdan erişebiliyorsunuz. Windows, MacOS, Linux sistemlerinde çok rahatlıkla kullanabildiğiniz gibi iPhone ve Android bazlı telefon ve tabletlere de destek veriliyor.

Paylaşmak istediğiniz dosyayı bilgisayarınızdaki Dropbox klasörüne kopyalamanız yeterli oluyor. Dosyanız otomatik olarak Dropbox sitesine yükleniyor. Dosyanız Dropbox’a yüklendiği zaman ikonunun kenarında yeşil bir ok işareti gözüküyor. Bu işareti gördüğünüzde dosyanız Dropbox’a yüklenmiş ve paylaşıma hazır hale gelmiş oluyor.

Daha sonra paylaşmak istediğiniz dosyaya sağ tıklayıp, Dropbox menüsünden “linki kopyala”ya tıklayarak dosyayı paylaşacağınız adresi öğrenmeniz mümkün. Bu adresi kullanarak dosyanızı hızlıca e-posta ile gönderebilirsiniz.

Dropbox’ın diğer avantajları
Dropbox sadece dosya paylaşımı için kullanılmıyor. Öncelikle dosyalarınız her zaman Dropbox’ın size verdiği 2GB’lık alan ( ücretsiz olarak 16 GB’a kadar yükseltebilirsiniz, daha yüksek kapasiteler ise ücretli ) yedekleme alanı olarak kullanılabiliyor. Böylece bilgisayarınız çeşitli nedenlerden dolayı kullanılamaz hale gelse, ya da formatlansa bile dosyalarınıza tekrar erişebiliyorsunuz.

Ayrıca birden çok bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarlar arası dosya transferi de dropbox ile mümkün. Aynı hesabı iki bilgisayarınızda kullanarak dosyalarınıza heryerden erişebiliyorsunuz.

Diğer arkadaşlarınızın da Dropbox hesabı varsa herhangi bir klasörü arkadaşınızla paylaşabilirsiniz. Böylece sürekli dosya gönderdiğiniz arkadaşlarınız ya da çalışma arkadaşlarınız hızlıca dosya gönderebilme olanağınız oluyor. Hatta dosya yüklendiğinde Dropbox arkadaşınızı da yeni dosya geldiği yönünde uyaracağı için haber bile vermenize gerek kalmıyor.

Dropbox’a üye olmak ve hemen kullanmak şu adresi kullanarak üye olmak gerekiyor: http://db.tt/nHMfPoGv

0saves
Eğer bu yazıyı beğendiyseniz, lütfen yorum bırakın veya RSS yayınına üye olarak gelecek yazılarımızı takip edin.