Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Almalı mı?

17 Eylül’den önceki tarihlerde gerek medyada gerekse de kamu yoğun şekilde HGS ile ilgili kamu bilgilendirmesi yaptılar. Haberlere göre yeni bir devir başlayacaktı trafikte ve beklenen oldu trafikte yeni bir devir başladı ama yönü 180 derece farklı olan bir devir…

HGS sistemi ilk kez halka paylaşıldıktan ve detaylar geldikten sonra diğer iki sisteme benzemeyeceği ortadaydı. İyi ya da kötü Karayolları KGS ve OGS’de belli bir mesafe kat etmişti. Ancak bu yeni sistemin tüm sorumluluğu konuya hakim olmayan PTT’ye verildi. Buradaki amaç belki de sistemi kısa sürede Türkiye’nin dört bir yanına yaymak ve PTT’ye de biraz daha fazla işlev kazandırmak idi.

Durum böyle olunca sistem büyük bir bocalama dönemiyle hizmete girmiş oldu.

KGS’ye alternatif değil: Sistem KGS’ye alternatif olarak gelecekti. Fakat HGS de OGS gibi ruhsata bağlı ve ruhsat sahibi bizzat başvurmadan HGS alınamıyor. KGS’de ise herhangi bir plaka zorunluluğu yok.

HGS alım süreci zor: Ben Boğaziçi Köprüsü’ndeki PTT’den HGS’yi çok rahat aldım. Basında HGS’nin zor alındığına dair haberler çıksa da – en azından etiket versiyonu – rahatlıkla alınabiliyor. Tabii etiketi almakla iş bitmiyor, etiketi ayna altına yapıştırsak bile o HGS’yi kullanmak için Boğaziçi Köprüsü’nün en sağındaki bürodan 6-7 gişe geçmek gerekiyor ki HGS’ye ulaşabilin. Yoğun trafikte kolay ama akıcı bir trafikte bu mümkün olmaz.

Baltalimanı’ndan FSM’ye girmeyin: FSM’de tek HGS gişesi var o da KGS gişelerinin en solunda. Böyle olunca Baltalimanı’ndan FSM’ye girince sadece bir KGS ve bir OGS gişesi görüyorsunuz. Uyarıcı hiç bir levha da yok.

Adı Hızlı ama Kendisi Değil: Adına aldanmayın, çünkü işletme hatası sonucu hızlı geçiş mümkün olmayabiliyor. Örneğin FSM’de KGS ile OGS’ler bariyerlerle kapatıldı. Ama HGS gişesi KGS gişelerinden biri kapatılarak yapıldığı için KGS tarafında kaldı. HGS için KGS gişelerine en soldan girmeniz gerekiyor.

Bu noktada uyanık “kaynakçılar” devreye giriyor. Kaynakçılar KGS’de öne geçmek için HGS şeridini ihlal ediyor.

Bakiye Kontrolü Yok: Bakiye kontrolü yapılıp yapılmayacağı da muallakta olan web sitesi ne üyelik yapılabiliyor, ama giriş hatta şifre hatırlatma bile çalışmıyor. HGS’den geçerken bakiye ilgili bir bilgi ekranda yok. En güzeli bir kağıda ya da camların silinebilir bir kenarına çentik atmak!

 

Yükleme Yapmak da Çok Kolay Değil: Belki tüm PTT şubelerinden yükleme yapılıyor olabilir ama PTT’ye fazla işi düşmeyenler için artı bir değer teşkil etmiyor. PTT bank kullanıcıları ise otomatik ödemeye bağlayarak bakiye derdinden kurtulabiliyorlar.

Sonuç

HGS gişelerinin biran önce sayılarının artması ve KGS ile tam yalıtılmış olması gerekiyor. Ya da OGS ile karma çalışacak düzende olmalı. Bu haliyle sistemde birçok sıkıntı var.

İlk kez alıyosanız mantıklı: KGS – OGS  ya da HGS’den birini ilk kez kullanacaksanız HGS %20 ucuz olması sebebiyle tercih edilebilir. En azından KGS kuyruklarını kısmen geçme şansınız var. Etiketi almakta ise bir sorun -şimdilik- gözükmüyor. Plakaya bağlı olduğu için etiket kullanılabilir.

OGS’ye – henüz – rakip değil: OGS sahibiyseniz kesinlikle HGS’ye geçmeyin. Tek avantajı cihaza para vermemek ama siz o parayı zaten verdiniz. Ayrıca OGS’den direkt geçebiliyorsunuz.

KGS’den ucuz ama yine kuyruklarda beklemek gerekebiliyor: KGS sahibi iseniz yine de HGS’ye geçilebilir. En azından kuyruğu bir miktar atlatır ve ucuz geçersiniz. Bakiye takibi mümkün değil ama artık hafızanızını biraz kullanmanız ya da bir deftere not almanız iyi olacaktır.

Güncelleme:

Artık bankalar da HGS vermeye başladılar. Garanti, İş bankası ve Albaraka Türk HGS hizmeti veren bankalar. Bu bankalardan aldığınız HGS’leri hesabınıza bağlayabildiğiniz için otomatik yükleme yaptıraibiliyorsunuz.

PTT’den HGS alıp sonradan bankanın verdiği HGS’ye geçiş yapacaksanız bakiye aktarılamıyor. Ancak HGS’de alt ödeme limiti yok, o yüzden eski HGS’ye yetecek kadar ödeme yapıp o HGS’yi sıfırlayarak kapatabilirsiniz.

Screen Shot 2013-01-07 at 2.02.18 PM

Bu arada bankadan alsanız dahi http://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/ adresinden bakiye sorgusu mümkün.

 

0saves
Eğer bu yazıyı beğendiyseniz, lütfen yorum bırakın veya RSS yayınına üye olarak gelecek yazılarımızı takip edin.