Yeni gTLD Başvurularından Yedisi Daha Geri Çekildi

Yedi üst seviye alan adı başvurusu daha ICANN’in inceleme sürecinden çekildi. Son yedi başvuru ile toplam sayı 13’e çıktı.

Çekilen son uzantılar .ansons, .caremore, .glean, .gmbh, .hilton, .skolkovo ve .swiss uzantıları.

.swiss başvurusuna İsviçre Havayolları’nın yanı sıra İsviçre devleti de başvurmuştu. İsviçre havayolları’nın çekilmesi ile .swiss’teki aday sayısı da teke indi. İsviçre hükümeti, devletlere sunulan erken uyarı hakkını kullanmış ve İsviçre Havayolları’nın çekilmesini istemişti. Böylece İsviçre Hükümeti .swiss uzantısı için bir adım daha ilerlemiş oldu.

Çekilenlerden biri de Almanya’daki limited şirket kısaltması ile aynı olan .gmbh uzantısı. .Gmbh’daki aday sayısı son çekilen başvuru ile altıdan beşe düştü. Diğer beş başvuruya ise erken uyarı döneminde itiraz edilmişti.

.Skolkovo uzantısı ise Rusya’da kurulmaya çalışılan teknoloji vadisinin uzantısı olması planlanıyordu fakat herhangi bir erken uyarı da almamasına karşın adaylıktan çekildi.

Bu uzantılar dışında çekilen .ansons, .caremore, .glean ve .hilton uzantıları da tek aday konumunda olmalarına rağmen kazanma ihtimallerinin düşüklüğü sebebiyle geri çekildi.

 

0saves
Eğer bu yazıyı beğendiyseniz, lütfen yorum bırakın veya RSS yayınına üye olarak gelecek yazılarımızı takip edin.

Also published on Medium.