Ulusal Ulaştırma Portalı: ulasim.gov.tr Açıldı

Ulaştırma camiasında merakla beklenen ulasim.gov.tr internet sitesi yayına girdi. İlk günde yoğun merak nedeniyle erişimde sıkıntılar yaşanan site bugün itibariyle ziyaret edilebiliyor.

Ulaştırma ile ilgili tüm bilgileri tek bir site altında toplama amacıyla kurulan sitede hava, kara , deniz hatta yük taşımacılığı ile ilgili birçok sorgu imkanı veriliyor. Bunun haricinde yolculuk esnasında gerekli olan hava ve yol durum bilgilerine de siteden erişim mümkün.

Ulasim.gov.tr Açılış Sayfası

Ulasim.gov.tr Açılış Sayfası

Şimdi sitenin özelliklerini inceleyelim:

Seyahat Planlama

Özel Araçla Rota Planlama

Seyahat planlama bölümünde Google Maps ve Yandex Haritalar hizmetine benzer şekilde iki nokta arasındaki ulaşım rotaları hesaplanabiliyor. Buna ek olarak kullandığınız aracın tipini belirterek iki nokta arasındaki yakıt tüketimini ve karbon salınımınızı hesaplayabiliyorsunuz. Yaptığımız testlerde site İstanbul içi 30 km’lik bir mesafe için 1.2 lt dizel motora göre 1.34 lt yakıt tüketimi hesapladı ki bu muhtemelen baz alınan aracın fabrika değerlerine göre hesaplandı ve oldukça iyimser gözüküyor.

Rota hesaplarken en kısa ya da en hızlı yolu ve feribot, otoyol gibi ücretli geçişleri kullanmama opsiyonu da bulunuyor.

Harita Özellikleri

Ulasim.gov.tr Cadde Görünüm3D: Üç boyutlu olarak yani Türkiye’de olmayan Google Street View veya Yandex Panorama gibi Türkiye’nin değişik noktaları haritaya aktarılmış. Yalnız tarayıcılar arası uyum problemi olduğunu üzülerek belirtmek istiyorum. 3D boyutu için Google Chrome ve Firefox’a yönlendirilmesine rağmen Macos üzerindeki Google Chrome’da haritalar görüntülenmiyor.

Windows’ta ise IE9+ ile Firefox ve Chrome desteği var ve düzgün çalışıyor.

3 Boyutun en önemli kıstaslarından biri ise kapsama alanı. Şu anda tek rakip uygulama olarak gözüken Yandex Haritalar, İstanbul’da Silivri-Gebze arasını, Ankara’yı ve İzmir şehir merkezlerini görüntülemiş durumda. Ulasim.gov.tr’nin ise çok geniş bir kapsama alanı var:

 • İstanbul’daki şehirler arası yollar
 • İstanbul Avrupa Yakası’nın büyük kısmı
 • İstanbul Anadolu Yakası’nın bir kısmı (Marmara sahilleri hariç)
 • Sakarya Merkez
 • Ankara çevreyolu
 • İstanbul-Ankara otoyolu
 • Sakarya-Eskişehir dubleyolu
 • İstanbul-Bursa yolu
 • Bursa Merkez ana arterler (Nilüfer-Kestel arası)
 • Uşak Merkez
 • Çorlu
 • Malatya

Şu andaki görünen yerlerden anladığımız kadarıyla görüntüleme çalışmaları bu kadarla kalmayacak. Yandex’in görüntülediği yerleri karşılaştırırsak; İzmir hiç yok, Ankara içi yok, İstanbul’da Avrupa yakasının %40’ı, Anadolu yakasının %30’u görüntülenmiş durumda.

Ancak Yandex’in hiç görüntülemediği yerler, büyük-küçük, doğu-batı ayrımı yapılmadan eklenmiş durumda.

Yalnız çekimlerde gördüğüm kadarıyla çekimi yapan araç neredeyse her açıdan çok rahat görünmekte. Kamerayı araçtan biraz daha yükselterek çözülebilecek bir durum.

Hava Durumu: Meteoroloji verileri de harita eklenmiş, haritadan biraz uzaklaşıp açarak bakmakta yarar var. Bazen görüş alanı dışında kalabiliyor.

Kaza Noktaları: Çok kaza olduğu bilinen noktalar da haritaya işlenmiş. Yine kapalı yollar ve çalışma yapılan yollar da haritadan gözükebiliyor.

Otogarlar: Otobüs firmalarının kurduğu küçük otogarlar (Kavacık, Alibeyköy gibi) dahil haritaya işlenmiş durumda.

Limanlar: Sadece yük taşınan limanlar değil, vapur ve motor seferlerinin yapıldığı iskeleleri de gösteriyor.

Tren İstasyonları: İskele ve otogarların aksine sadece TCDD’nin istasyonları var. Metro istasyonlarına ulaşmak mümkün değil.

Havalimanları: Yurtiçi ve yurtdışı uçuşların yapıldığı havalimanları gösteriliyor. Ancak Hezarfen Havalimanı gibi havalimanları haritada gözüküyor ama havalimanları sekmesine eklenmemiş.

Toplu Taşıma

Heyecan verici özelliklerden biri de toplu taşıma bölümü olacak. İett’nin seyahat planlayıcısı kısıtlı olarak sadece İETT’ye bağlı yolculuk planlaması öneriyor. Bölüm henüz hazırlanma aşamasında olduğu göründüğünden henüz test edemiyoruz.

Aktarmalı Ulaşım

Şehiriçi ulaşım sistemde olmadığı için şu anda ok doğru bir sonuç veremiyor. Örnek olarak aşağıda bağlantısını verdiğim İstanbul-Mersin yolculuğunu araştırdım. Öneriler arasında en mantıklı olan Uçak + tren yolculuğu da vardı. Alternatiflerin sıralaması tartışılabilir ama alternatif olarak öneriliyorlar. Bu noktada da sınıfı geçtiğini söyleyebiliriz ancak daha üzerine çalışılması lazım.

Ulaşım.gov.tr Örnek Yolculuk (İstanbul – Mersin)

Diğer Hizmetler

Rota planlama dışında ulaştırma ile ilgili tüm adreslerin bir araya toplandığı E-Ulaştırma bölümünde de ilgili sayfalara bağlantı veriliyor.

Örnek Yol Tarifi

Örnek Yol Tarifi

Uçuş Bilgileri sayfası da önemli bölümlerden biri. Tüm havalimanlarının geliş gidiş ve iç-dış hatları tek sayfada toplanmış.

Kargom Nerede sayfasından tüm kargo firmalarının kargo takip numaralarını girerek sorgulama yapmak mümkün.

Mobil Seyahat Planlama sayfasında da mobil cihazlarda nasıl arama yapılacağı yazılmış ancak direkt bağlantı verilmemiş zaten belirtilen kelimelerle arama yapılsa dahi ne Google Play’de ne de AppStore’da uygulamalar bulunmuyor. Sayfa pratiklik ve üreticilerin önerilerinden(guideline) uzak. Umarım uygulamalar pratik ve kullanılabilir olurlar. 

Sonuç

Niyet olarak güzel bir fikir olsa da pek çok bakımdan beklentileri karşılamıyor. Dünyada mobil cihazların öne çıktığı bir ortamda, halen sadece masaüstü düşünülmüş – onun da bir kısmı – bir site olması pek günü yakalayan bir yaklaşım değil. Bir de konu ulaşım olunca mobilitenin önemi birkaç kat daha fazla oluyor.

Tabi bu sadece kamu sitelerinin değil özel sektörün de önemli bir handikapı.

Atlanmış olan bir başka nokta da entegrasyon boyutu. Google Maps bugün herkesin kullandığı bir sistem olduysa bunu entegrasyona borçlu. Bu konuda da link kodu vermek dışında hiç bir çalışma yapılmamış gibi gözüküyor. En azından IFRAME kodu verilebilirdi.

3 Boyutlu görüntülemede devlet faktörünü görebiliyoruz ve geniş bir kapsama alanı olacağı gözüküyor. Sitenin ağırlığını koyması gereken nokta burası bence.

Başlangıç için yeterli gözükse de proje bu noktada yeterli değil. 3 Boyutlu görüntülemeyi es geçersek geri kalan bölümleri özel sektör hatta öğrenciler bile yapabilirdi.

0saves
Eğer bu yazıyı beğendiyseniz, lütfen yorum bırakın veya RSS yayınına üye olarak gelecek yazılarımızı takip edin.

Also published on Medium.