Yandex’in Navigasyon Çözümü Yandex Navigator Türkiye’de

Özellikle İstanbul trafiğinin içinden çıkılmaz bir hale geldiği bu günlerde Yandex, Türkiye yatırımlarının beklenen bir diğer hamlesi olan navigasyon çözümü Yandex Navigator’ü ücretsiz olarak kullanıma sundu.

Android ve iOS platformalarına yönelik yayınlanan navigasyon yazılımı Yandex’in harita, panorama ve trafik datalarından elde ettiği bilgiyi daha pratik bir şekilde kullanıma sunuyor.

Bu uygulama ile birlikte faha önce Yandex harita uygulamasındaki yol tarifi algoritması Yandex Navigator’da da kullanılmış olarak gözüküyor.

yandex-navi-trafik-yogunluguna-gore-rota-oneriyor

Yandex Navi Trafik Yoğunluğuna Göre Rota Öneriyor

Yandex Navigator’un bir diğer özelliği ise yine haritalarda kullandığı trafik yoğunluğu verilerinin uygulamaya aktarılması. Böylece başta belirttiğimiz üzere planlanan güzergah üzerinde trafik yoğunuluğu oluştuğunda Navigator size daha uygun bir yol tarifi sunabiliyor.

Trafiğin olmadığı alternatif rotaları kullanmak size zaman kazandırdığı gibi trafikteki diğer araçlara yer kaldığından trafiğin rahatlamasına da yardımcı olmasından dolayı sosyal bir fayda da sağlıyor. Eldeki mevcut yol stoğu daha etkin kullanılabiliyor.

Diğer yandan navigator ve maps uygulamaları ile trafiğin durumunu kontrol edip trafiğin nispeten rahatladığı saatlerde trafiğe çıkma kararı almanız mümkün.

Piyasada satılan harici navigasyon cihazlarında trafik verisi olmadığı için bu imkandan yararlanmanız mümkün değil. Fiyatları diğer cihazlara göre pahalı olan bazı navigasyon cihazları yine telefonunuzun hattını kullanarak trafik verilerine ulaşabiliyorlar.

Yalnız piyasada satılan bu cihazların fiyatları hem 300-400 TL dolaylarında hem de güncelleme yapılıp yapılmayacağı belirsiz. Bu cihazlara bu parayı verip birkaç sene sonra çöpe atmanız olası. Bunun yerine telefon ve/veya tablet bilgisayarınıza navigasyon özelliği olan bir yazılım yüklemeniz daha mantıklı.

Cihazınızda GPS ve 3G bağlantınız varsa bu tür sistemlerden rahatlıkla faydalanabiliyorsunuz. Üstelik birkaç eklemeyle cihazınızı yol bilgisayarı haline de getirebilirsiniz.

Ben uzun bir süredir yine bir Rus firması olan Navitel’i kullanıyorum. Navitel de Yandex gibi trafik yoğunluğunu gösterebiliyor. Navitel’in uygulaması ile ilgili başka bir yazıda detayları aktaracağım. Şimdilik Navitel ile Yandex arasında gördüğüm farklılıkları belirterek devam edeceğim.

Android platformunda denediğim Yandex’in uygulaması oldukça hızlı çalışıyor. Zaten Maps uygulamaları ve Maps içindeki Panorama özelliği de çok yüksek performansta çalışmaktaydı.

yandexle-olimpiyat

Yandex’le Atatürk Olimpiyat Stadı’na…

İlk bakışta standart navigasyon işleri için Yandex oldukça yeterli gözüküyor. Navigasyon sistemlerinde bir diğer önemli nokta da düzgün ve mantıklı rota tespiti. Hatırlarsanız Apple kendi harita sistemine geçtiğinde haritaya güvenen kullanıcılar oldukça mağdur oldular. Keza geçmişte Google Maps’in Türkiye’de henüz tamamlanmamış yolda 20-25 km topraktan gitmemizi zorlamışlığını da yaşamışlığım vardır. Bu noktada Yandex haritalar oldukça yeterli tutarlılıkta yol tarifleri sunmaktaydı aynı algoritmaları navigasyonda da kullandıklarına göre çok büyük sıkıntı yaşatmayacaktır.

Henüz yol testi yapamadım ancak birkaç gün içinde yol testi sonuçlarını ve izlenimlerimi de burada paylaşacağım.

Son olarak Yandex Navi’ye navi.yandex.com.tr adresinden Google Play ya da Apple Store‘dan indirebilirsiniz. QR readerınız varsa yandaki QR kodunu da kullanabilirsiniz.

0saves
Eğer bu yazıyı beğendiyseniz, lütfen yorum bırakın veya RSS yayınına üye olarak gelecek yazılarımızı takip edin.