Google Analytics’e Ciddi Rakip: Yandex Metrica

Rus Arama Motoru Devi Yandex, bir süre önce Türkiye ofisi açarak gündeme gelmiş ve Google’ın caddeleri dolaşabilmenize olanak sağlayan Street View servislerinin benzerini Türkiye’ye getirerek önemli bir hamle gerçekleştirmişti.

Yandex, Google’ın rakipsiz olduğu alanlarda alternatif hizmetler sunmaya devam ediyor. Yeni açılan Metrica servisi de Google’ın web sitelerinin performanslarını ölçen Google Analytics servisine rakip olmaya hazırlanıyor.

http://metrica.yandex.com.tr/ adresinden ulaşılabilen servis Türkiye’ye de açıldı ancak şu an için İngilizce yayın yapıyor.

Servis Google Analytics’ten farklı olarak sitenize counter butonu eklemenize de olanak sağlıyor. Yine kod oluşturma ekranında verilen opsiyona göre kodu eklediğiniz tüm sayfalar otomatik olarak indeksleniyor. Bu son örnek Yandex’te indekslenmek isteyen siteler için cezbedici önemli bir özellik olarak görünüyor.

Metrica’yı merak ediyorsanız; http://metrica.yandex.com/stat/?counter_id=5265289 adresinden help.yandex.com ‘un trafiklerini inceleyebilir ve Metrica ile tanışabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler: