Ben Kimim?

1984’te İstanbul’da dünyaya geldim. İlk öğrenimimi Suadiye Mehmet Karamancı İlkokulu’nda tamamladıktan sonra, o dönem orta okul olarak isimlendirilen 6-7 ve 8 sınıfları Özel Ahmet Şimşek Koleji’nde okudum. Lise eğitimimi Suadiye (Hacı Mustafa Tarman) Lisesi’nde aldım. 2003’te başladığım İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümünden kendi isteğimle ayrılarak Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümüne başladım. Halen bu bölümdeki öğrenim yaşamım devam etmektedir.

Orta okul yıllarında okulumun sunduğu yabancı dil ve bilgisayar programlama eğitimi imkanı hayatımda önemli bir dönüm noktası oldu. Orta okuldaki programlama eğitimini kendi çabalarımla geliştirdim. Bilgisayarla tanışmamla programlama ile tanışmam ve üzerine eğilmem hemen hemen aynı dönemde oldu. Bu dönemde kısa bir süreliğine amatör tiyatro ve müzik çalışmalarında bulundum.

Her ne kadar programlama ile uğraşsam da her bilgisayar kullanan genç gibi ilk deneyimlerim bilgisayar oyunları üzerine oldu. Bu oyunla ve futbolla alakası olmayan Hakan Helvacıoğlu’nun yönlendirmesiyle Championship Manager ile tanıştım. Bu oyunu diğer tüm oyunların önüne geçti ve bu oyunla başlayan arkadaşlığım böylece başlamış oldu.

90’ların sonunda, internetin yeni yeni filizlendiği dönemde ‘türk interneti’nin doğuşuna tanıklık ettim. 1998’de CM World (http://cmworld.8m.com/) internet sitesiyle ilk internet sitemi açtım. O dönem Türkiye’deki bir iki CM sitesinden biri olan CM World, kısa zamanda bu oyunun meraklıları arasında bir yere geldi.

Çok geçmeden Vieri kullanıcı adının kullanan Mustafa Budak ile tanıştık. Onun da CM Vieri adında bir internet sitesi bulunmaktaydı. Bir süre sonra Mustafa ile 1999’da turksportal.net’i açtık. Turksportal’da ilk yıllarda CM üzerine Türkçe yamalar, o dönemde olmayan Türkiye Ligi için eklentiler gibi bazı çalışmalar yaptık. Türkiye’deki hemen hemen tüm CM severlere ulaştık.

Bu kitlenin de desteği ile oyunun yapımcısı firmanın açtığı ankette Türkiye’yi 1. yaparak Türkiye Ligi’nin oyuna eklenmesini sağladık. Bu dönemde Türker Tozar ile tanıştık, ve Türker de yapımcı firma olarak araştırma ekibinin başına getirildi. Türker araştırmayı biz de internetteki topluluğu organize ettik.

Uzun uğraşlar ve fedakarlıklarla yaptığımız Türkçeleştirme çalışmaları başta Kadıköy-Yazıcıoğlu’ndaki yazılım korsanları olmak üzere çalındı. Böylece Türkiye’de yazılım korsanlığının ilk mağdurları olduk.

2006’da Turksportal’da yaptığımız geliştirmeler sonunda o dönemin en ileri teknolojisiyle hazırladığımız Turksportal, 2006 Altın Örümcek yarışmasında dereceye girdi. O gün hazırladığımız sistem 5 yıldır çalışmakta.

Türker Tozar, bugünlerde Türkiye Futbol Federasyonu’nun Basın Danışmanı ve UEFA.com’un Türkiye Muhabirliğini sürdürmekte. Mustafa Budak ise Turksportal.net ve araştırma işini birlikte sürdürüyor.

Ben ise diğer çalışmalarıma devam etmek üzere Turksportal’dan ayrıldım.

İş Yaşantım

Turksportal’daki başarılı çalışmamız sayesinde Prosentez firmasının bünyesinde ilk ticari çalışmamız olan Türk Futbol Tarihi interaktif CD’sini 2003 yılında tamamladık. 2003’te TFF’nin yeni yönetimi tarafından değerlendirilmeyen proje, 2010’da Efes Pilsen’in de desteği ile yenilenerek millifutboltarihi.com adresinden yayınlanmaya başlandı.

2003’teki TFF projesinin ardından Prosentez’le birlikte İbrahim Toraman, Rüştü Reçber, Serhat Akın, Alpay Özalan, Can Arat gibi birçok futbolcunun internet sitesini hazırladım ve barındırma hizmetini sağladım.

Daha sonra Remax Türkiye ve Remax bürolarına yazılım ve barındırma hizmeti veren Comuner firmasında çalışmaya başladım. Bu dönemde Remax Türkiye’nin tüm iş akışının geçtiği MLS ağında bir çok geliştirme yaptık. Bunun yanı sıra bazı Remax bürolarının özel web sitelerini de yayına aldık.

2004-2005 yıllarında tele.com.tr dergisinde(basılı yayın) bazıları kapak konusu olmak üzere yazarlık yaptım.

2006’da Buzpark’da yazılım geliştirici olarak görev aldım. Buzpark’ta başta Photoshop Magazin, Infomag ve Businessweek Türkiye gibi dergilerin abonelik sistemi ve internet sitelerini geliştirdim.

2007’de Grid Telekom’da 1 yıla takın NOC sorumlusu ve sunucu yöneticisi olarak görev yaptım.

2007 Eylül ayında başladığımız çalışmalar neticesinde 2008 Mart resmileştirdiğimiz 2Future/FF Bilişim Yayıncılık Prodüksiyon adındaki şirketin kurucu ortağı olarak çalışmaya başladım. Şirketimizle ilgili bilgilere http://www.ff.com.tr/ adresinden ulaşılabilmektedir.

2010’dan beridir SAE İstanbul’da konuk eğitmen olarak Veri Sıkıştırma ile Sunucu – İntranet derslerini vermekteyim.