ETOM VSF / Low Code Development Platform

ETOM adı altında geliştirdiğimiz platformun, dünyada gelişmekte olan low-code development platform akımı ile ortak yönlerinin olduğu ve geliştirdiğim çözümlerin de bu platformlara benzer olduğu tespit edildiğinde bu platformun getirdiği geliştirme avantajları üzerine ürün geliştirme süreci başlamıştır.

Bu platform tamamen açık kaynak teknolojiler üzerinde çalışmakta olup, arkaplanda her hangi bir lisanslı yazılıma bağımlılığı bulunmamaktadır.

Geliştirdiğim Low Code Development platform, geliştiricilere kolayca detaylarla uğraşmadan aynı işleri tekrar tekrar yapmadan uygulama geliştirme imkanı sağlamış bu sayede geleneksel yöntemlerle geliştirilmesi halinde büyük geliştirme ekiplerinin yıllarca sürede geliştirebildiği ona yakın kurumsal uygulamayı çok küçük ekiplerle çok dinamik bir proje yönetim süreciyle rekor sürede geliştirmek mümkün olmuştur.

Platform ihtiyaç dahilinde veritabanı olarak hem SQL, hem NoSQL hem de blokzinciri gibi modern veri saklama araçlarındaki verilerle çalışacak şekle getirildi. Blokzinciri ile ilgili yazılan makale TÜBİTAK 1. Blok Zinciri Çalıştay Kitabında yayımlanmıştır.

Platform bu dönemde konteynerlaştırılmıştır. Uygulamanın konteyner yönetim sistemlerine kolayca kurulup yönetilebilmesi açısından Kubernetes için Helm Chart geliştirildi. Helm Chart sayesinde platformda geliştirilen uygulama kolayca bulut üzerine kurulup, uygulamanın yaşam döngüsü maksimum seviyede otomasyon minimum efor sarf ederek yönetilebilmektedir.

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından da ödüllü olan Konteyner Temelli Uygulama Platformu projesi hayata geçirilmiş ve platform ürünleri bu uygulama pazaryerine eklenmiştir.

Geleneksel bulut tabanlı uygulamalar kurulurken DevOps yeteneklerine sahip bir uzman tarafından kurulabilirken bu sayede platform ürünleri son kullanıcılar tarafından kullanıcı lisansı, satın alınacak gerekli disk alanı gibi kullanım bilgileri seçilerek kurulabilecek hale getirilmiştir. Bu yetenek ile uygulamalar birkaç dakika içinde kullanıcının talep ettiği özelliklerde, kullanıcılara özel tahsis edilmiş kaynaklar üzerinde ve kullanıcıya bir adres üzerinde HTTPS SSL şifrelemesi yapılmış olarak kullanıma hazır son kullanıcıya sunulmaktadır.